arama

Girişimci Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Girişimci kişilik
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oyla
    Loading...

Girişimci kişilik için sahip olunması gereken bazı özellikler vardır. Girişimci kişi sıradan kişilerden bu özellikleri ile ayrılmaktadır. Dünyanın çeşitli yerlerinde, ekonomik ve finansal sınıf atlayan bireylerin hikayelerini okumuşsunuzdur. Bir bisiklet tamircisi iken, mağazalar zinciri sahibi olanlardan tutun, muhabirlikten medya patronluğuna yükselen; küçük ölçekli bir terzi iken dünyaca tanınan giyim markalarına sahip olan bir çok başarı hikayeleri okumuşsunuzdur. Bu insanlar tesadüfen bu zirvelere ulaşmış değillerdir. Bu insanlar iflas etseler bile yeniden aynı stratejilerini izleyerek kısa sürede zenginlerin sınıfına geçebilecek kapasiteye ve ön görü ve cesarete sahiptirler. Bu insanlar şanslı oldukları için bu başarıyı yakaladılar diye düşünenler, birçok özelliklerini göz ardı ediyorlar ve gerçekliklerin dünyasında yaşamıyorlar.

girişimci kişiler
girişimci kişiler

Girişimcilik Neden Ortaya Çıktı?

Girişimcilik; gelir dağılımını adaletli bir şekilde sağlama fikri ile ortaya çıktı, ikinci nedeni istihdam sağlamak gibi amaçlarla ortaya çıkmıştır. Böylece sosyal ve ekonomik adaleti sağlamak daha mümkün hale gelebilecekti. Bunu destekleyen teknolojik gelişimler, milyonlarca insanın sınıf atlamasına yol açtı. Manav iken BitCoin kralı olan insanlar, internet siteleri açarak akıl almaz gelirler kazanan milyonerler türemeye başladı. Bu başarılar tesadüf değildir. İnsanlar, maddi refah içinde yaşamayı birincil öncelikleri yaptıklarında para kazanma gerekliliği ortaya çıkar. Bu kimseler, bağımsız ve sınırsız çalışma prensibini benimsediklerinde, bununla beraber kendilerinin ve çalıştırdıkları kimselerin de sorumluluğunu alırlar. Girişimci kişilik, risk almayı gerektirir, yaratıcı olmayı ve yeniliklere açık olmayı gerektirir. Girişimci kişi, başarma ihtiyacını öncelikli ihtiyaç haline getirir, sosyal açıdan statü sahibi olmayı amaç edinir, yaratıcılık özelliklerini ortaya çıkarır. En sıkıntılı süreçlerde sakinliğini korur ve çözümler arar. Genellikle de sıra dışı çözümleri bulur. Girişimci kişi, risk almaktan hiç çekinmez. Girişimci kişi, geleceğin getirdiği krizlere ve belirsizliklere karşı sabırlıdır. Yönetsel eğilimler olarak son derece azimlidir ve dayanıklıdır. Problemlere hızlı ve pratik çözümler bulur. Girişimci kişi esnek davranabilir, işinde başarı adımlarını tırmanırken; duygulara yer vermez. Hayalinin peşinden giderken tüm dünyayı karşısında bulabilir. Aşılmaz dirençlerle baş başa kaldığında bile sakinliğini korur. Yalnız başına olduğunu görür, tek başına ilerlemeye devam eder. Başarı geldiğinde, onun yanına yanaşacak insanlar türemeye başlar. Başarısız olduğunda ise, herkesin alaycı tavırlarından ve aşağılamalarından etkilenmez. Girişimci kişi asla işi şansa bağlamaz ve bahaneler üretmez. Eldeki verileri tutarlı bir şekilde inceler, imkanları gözden geçirir, bu imkanlar onu hedefe götürmüyorsa, yeni imkanlar arar ve genelde bulur. Kalıbının içine kapanmaz. Lider ruhludur, girişimci kimse her şeyden önce, gerçekçidir, rasyoneldir. Hangi yaşta olursa olsun, enerjisini kaybetmez. Yenildiğini asla kabul etmez, yeni çözümler arar. Girişimci kişi, polyannacı değildir, ama bardağın boş tarafını ve dolu tarafını eşit şekilde görür. Girişimci kişilik; sorgulayıcıdır, plan ve programsız hareket etmez. Bazı kritik konularda çözüm ararken aceleci ve duygusal davranmaz. Girişimci kişilik; zeki olmak zorundadır kitleleri ikna edebilme kabiliyeti vardır ve bunu geliştirir.

girişimcinin özellikleri
girişimcinin özellikleri

Girişimci Hikayesi:

Girişimci bir psikolog askere gitmiş ve askerlere yemek dağıtma görevini üstlenmiş. Askerlere hoşaf dağıtırken onların tepkilerini ölçmek üzere; bir deney yapmak istemiş. Öğle yemeğinde, askerlere hoşaf da var, ama istemezsiniz değil mi? Diye sorar. Askerlerin yüzde 80’i hoşaf almak istememiş. Aynı deneyi bu kez bir başka gün yapmış ve askerlere, çok güzel hoşaf çıktı, 1 tabak mı vereyim yoksa 2 tabak mı vereyim? Diye sormuş. Askerlerin yüzde 90’ı hoşafı almış. Yüzde 10’u hayır istemiyorum! Diye cevap vermiş. Bu psikolog, sunum tekniklerinin arz ve talep olayını nasıl geliştirdiğini test etmiş. Bu bir satış stratejisidir. Karşı tarafın; sizin ürününüze ihtiyacı olduğunu bilinç altından empoze etme yeteneği veya sanatıdır

Girişimcilerin Diğer Özellikleri 

Alanında iyi bir eğitim alan girişimcilerin, aynı özelliklere sahip fakat eğitim almamış olan girişimcilerden daha başarılı olduğunu gösteren bir çok istatistik vardır. Girişimci dünya çapında bir başarı için, araştırmacı bir ruha sahip olmalı; dil bilmeli ve belirli bir kıvılcım dediğimiz başlangıç sermayesine sahip olmalıdır. Lider ruhlu olmalı ve çok çalışkan olmalıdır. Günün birinde dünyanın en büyük ressamı Michelangelo’ya çok çalışıyorsun diyenlere, Michelanjelo şu yanıtı vermiş: “Ben resim yaparken kendimi dinleniyormuş gibi hissediyorum. Bu, benim için bir iş değil bir hobinin zevkle yerine getirilmesidir!” Demiş. Girişimci kişi son derece iyi bir empati yeteneğine ve takım yönetme becerisine, onları motive edecek parlak bir zekaya ve hitabet gücüne sahiptir. Girişimci kişi; dünyanın gelişim ve değişimlerine ayak uydurur. İletişim becerisi son derece güçlüdür. Pazarı araştırır, açıkları bulur ve talepleri değerlendirerek buradan kazanç sağlar. Girişimci, tüm bu özelliklere sahip iken, iş ve üretim heyecanını kaybetmez. Kaybederse tüm büyü bozulmuş olur. Girişimci, zamanını hep engeller aramakla geçirmez. Gelen engeli bir motive edici araç olarak görür ve üzerinden atlayıp geçerken keyif alır. Analiz yeteneği gelişmiş ve gelecek hakkında tutarlı ön görülerde bulunabilir.

Girişimci kişilik
Girişimci kişilik

Şans Faktörü Hiç Yok mudur?

Şanssız girişimci kişi, çok şanslı girişimci kişiye oranlar daha fazla engelle karşılaşır ve ilerlemesi gecikmeli olur. Şanssızlık; girişimci kişi için tek başına caydırıcı bir engel değildir. Zayıf iradeli insanların çoğu şans, talihsizlik, olağan üstü güçlerin engelleri ile kendilerini avutabilirler. Girişimci kişi gerçekte bu tür şikayetleri bir kenara atar. Bunlar onu çözüme değil çözümsüzlüğe götürür ve girişimci kişi çözüm ister, çözümsüzlük değil. Bu nedenle odaklandığı şey; sadece ve net olarak başarı ve zirvedir. Hiç şans olmadan da bu basamakları tırmanan, ve başarı hikayelerine konu olan milyonlarca insanın akıl almaz hayat hikayeleri bize emsal oluşturmaktadır.

İyi Bir Blogger Olmanız İçin Dikkat etmeniz Gereken 6 Kural