arama

Google Hakkında Bilinmeyen 10 Şaşırtıcı Gerçek

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oyla
    Loading...

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen Google, bir tık ile aradığımız her şeyi anlık olarak önümüze seren, dünyanın her köşesini anlık olarak görmemizi sağlayan bir ara motorudur. Google firması, sahip olduğu veri tabanı ile dünyanın her köşesinde yer alan internet kullanıcılarına hizmet internet arama hizmeti veren bir firma olarak birçok kimsenin duymadığı şaşırtıcı gerçeklere de sahiptir. Okuyunca sizlerin de şaşıracağı gerçekler şunlardır.

1 ) 1999 yılında 1 milyon dolara satılması için anlaşılan Google, satın alacak olan Excite bilişim firmasının son dakika da vazgeçmesi ile satılmamış ve bu gün dünya üzerinde en fazla kar eden şirketler arasındaki yerini almıştır. Excite şirketi Google için sürdürülebilir ve kar edilebilir bir şirket olmadığı vurgulanarak satın alma işleminden imza aşamasında vazgeçilmiştir.

2 )Reklam gelirlerinden sadece 20 milyon dolar kazanan Google, ABC ve FOX kanallarının en fazla izlendiği akşam kuşağında aynı süre de bu kanallardan daha fazla kazanan bir şirkettir. Reklam gelirlerinin tamamı hesaplandığında çok devasa rakamlar ortaya çıksa da Google ortakları olan Adsense gibi şirketlere verilen kar payı çıkarıldığında net kar olarak bu rakam ortaya çıkmaktadır.

3 ) Çok geniş bir veri tabanına sahip olan ve gelişmiş bir arama motoru olan Google, bir dakika içinde 2 milyon arama yapabilme kabiliyetine sahiptir. Bu kadar hızlı arama yapabilmesi dünyanın en büyük arama motoru olmasını sağlamıştır.

4 ) 2013 yılında 16 Ağustos günü serverlarında sorun oluşan Google, 5 dakikalığına çökmüş ve hizmet verememiştir. Bu süre içinde arama trafiği yüzde 40 düşen Google 1.2 milyon dolar zarar etmiştir.

5 ) Google arama motoru kullanılarak yapılan aramalardan istatistikleri incelendiğinde toplam aramanın yüzde 16 sı daha önce hiç yapılmamış aramalardan oluşmaktadır. Aramaların yüzde 21 i gençlere yönelik sitelerde yapılan aramalarda, yüzde 34 ü ise kadın ve cinsellik içeren aramalardan oluşmaktadır.

6 ) Dünya genelinde yapılan tıklanma sayısı hesaplamalarında 2018 yılında facebook, instagram ve twitter gibi sosyal medya sitelerinin tıklanma sayısı Google tıklanma sayısının gerisinde klamıştır. Google tıklanma trafiği incelendiğinde bütün siteleri ve sosyal medya sitlerini geri de bırakmıştır.

7 ) Google tarafından kullanıcılarına sunulan Google haritalar uygulamsı, android ve IOS işletim sistemlerinin yer aldığı cihazlar sayesinde aracın hızını ve trafik süresini hesaplayabilmektedir. Bu hesaplama ve Google haritalar uygulaması dünya üzerinde 174 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.

8 ) Google firmasının logosunda yer alan harflerin farklı renklere sahip olmasının farklı bir hikayesi vardır. Ana ve ara renklerden oluşan harfler ile dünyanın bütün renkleri sembolize edilmiş, dünyanın bütün insanları için çalışan bir şirket oldukları vurgulanmıştır.

9 ) Herkes tarafından kullanılan Google Earth uygulamasının veri tabanında yer alan verilerin büyüklüğü 20 Petabyte dan çok fazladır. Bu nedenle dünya üzerinden en fazla veri alanına sahip veri tabanı olarak kabul edilmektedir.

10 ) Google üzerinden yapılan tek bir arama da Apollo 11 in uzaya gönderilmesi için yapılan işlem gücünden çok daha fazla işlem gücü gereklidir. Bu açıdan bakıldığından Google’ın dünya üzerinde anlık yapılan işlemlerin tamamı için harcayacağı işlem gücü hesaplanabilir değildir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.