arama

Hyundai Güneş Enerjisi İle Şarj Olan Otomobil Üretiyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oyla
    Loading...

Hyundai Güneş Enerjisi İle Şarj Olan Otomobil Üretiyor

Çevre kirliliğinin giderek artması nedeniyle birçok ülke tarafından araç emisyon oranlarını azaltmak için birtakım çalışmalar yapılıyor. Ayrıca, dünya genelinde elektrikli araçlara duyulan ilgi de gün geçtikçe artıyor. Fakat, elektrikli araç kullanıcılarının sıklıkla yaşadığı şarj sorunu, bu araçlara ilginin yeteri kadar olmasını engelliyor. İşte, Hyundai firması tarafından üretilen solar şarj sistemi, araçların seyir esnasında kolayca şarj olmasını sağlıyor. Firmanın geliştirdiği Güneş enerjisiyle şarj olan otomobilkullanıcıların şarj istasyonu arama sorununu da tamamen ortadan kaldırılacak gibi görünüyor. 

Elektriği Kendi Üreten Sistem 

Hyundai solar şarj sistemi, tamamen elektrikli otomobiller ve hibrit otomobillerde kullanılabiliyor. Bu yeni teknoloji ile elektriğini kendi üreten araçların sahip olduğu sürüş menzilleri ve yakıt verimliliği de fark edilir bir oranda artırılıyor. Öncelikle, Sonata Hybrid modelinde kullanılmaya başlanan solar şarj sistemi, aracın elektrikli güç kaynağını destekleyerek çalışıyor. Böylece, aracın yakıt sarfiyatı azalırken, çevreye salınan emisyon seviyesi de düşüyor. Yeni solar şarj sisteminin, yakın zamanda diğer Hyundai modellerde de kullanılacağı belirtiliyor. 

Solar Şarj Sistemi Çalışma Prensibi 

Güneşten enerjisinden elde edilen ısı yardımıyla otomobil tavanında bulunan güneş panelleri aktif hale geliyor. Daha sonra bu ısı, fotonlar vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Elde edilen bu elektrik enerjisi, aracın aküsünde depolanıyor. Gerektiğinde ise güç şeklinde motora iletiliyor. Bu enerji dönüşümü, araç hareket ederken de devam ediyor. Böylece, araca sağlanan şarj, asla kesintiye uğramıyor. Hyundai solar şarj sistemi ile otomobil aküsünün yüzde 30-60’lık miktarı güneş enerjisi ile şarj edilebiliyor. Ayrıca, aracın günlük sadece 6 saat şarj edilerek kullanılması neticesinde, yıllık menzili 1.300 km’nin çok çok üzerine çıkartılabiliyor. 

Bu Teknoloji Bütün Araçlarda Kullanılabilir 

Hyundai şirketinin amacı, bu teknolojiyi bütün araçlarda kullanmak. Çevre dostu modeller haricinde içten yanmalı motorlara sahip diğer Hyundai modellerinde de bu sistem kullanılarak elektrik üretiminin daha efektif olması hedefleniyor. Böylece, tüketilen yakıt miktarı azaltılacak ve çevreci otomobiller üretilebilecek. Hyundai şirketinin, bu önemli adımının otomobil sektöründe geniş yankı uyandırması bekleniyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.