arama

İhracatla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oyla
    Loading...

Aklınızdan aşağıdaki sorular geçiyorsa, cevaplarımıza da bakmanızı öneririz:

İhracat riskli bir iş midir? Bazı ülkelerle belki. Ama riskleri önceden belirleyip, buna karşı önlem alabilirsiniz, ihracat desteklerini kullanabilirsiniz. İhracatta diğer firmaların deneyimlerinden yararlanınız.
İhracat çok zor, karmaşık, bürokratik bir iştir. Zor değil sistemli ve kurallara göre olması gerektiği açık. İhracatta belge kullanımı çok. Pazar araştırması yapmak, müşteri bulmak, onlarla yazışmak, ihracat belgelerini doldurmak için mecburen bu kapasitenizi geliştireceksiniz.
Küçük işletmemle küresel pazarlarda rekabet edebilir miyim ? İhracatçı firmaların çoğu küçüktür (KOBİ). Girişimciliğin gücü kendini ihracatta da gösterebilir. Yeni yönetim teknikleri ve İnternetin sunduğu düşük maliyetli iş yapma yöntemleri ile üstesinden gelebilirsiniz.
Hiç bir yabancı dili bilmiyorum, başka bir ülkede bulunmadım. Nasıl ihracat yapabilirim? İlk olarak, mevcut iş bilginiz ve anlayışınız sizi diğer ülke işadamlarıyla kendiliğinden yakınlaştıracaktır. İkincisi, yabancı dil bilseniz bile öncelikle ihracat için bir elemanı işe almayı tercih edebilirsiniz.
İhracatta kar elde edebilir miyim? Ürününüze, sektöre, talebe ve rekabete gore sürekli değişimler olacaktır. Rakiplerinizle rekabet edebilmek için üretim maliyetlerini ve ürünü alıcıya ulaştırma maliyetlerini dikkatli belirlemeniz gerekmektedir.
Benim ürünüm diğer ülkelerde satar mı? Ülkemizde satıyorsanız dışarda da satabilirsiniz. Belki, kültürel, teknolojik veya yasal nedenlerle çok küçük değişiklikler yapacaksınız. Başka pazarlara satmayı öğrenmek, sizi daha iyi bir pazarlamacı, firmanızı da bulunduğu pazarlarda başarılı yapar. Diğer kültürlerle yeni ilişkiler kurmak, küresel düşünmek, planlamak ve uygulamak işinizden aldığınız manevi tatmini artıracaktır.
Fiyatımın yüksek olduğunu düşünüyorum. Dünyada her fiyat için bir alıcı bulunabilir. Ayrıca ürünü fiyatla değil onu teklif haline getirerek, sunduğunuz değerle öne çıkartabilirsiniz.
Paramı alabilir miyim? Güvenli ve etkin uluslararası ödeme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ama en garantilisi peşin ödeme ile çalışmaktır.
Bulunduğum iç pazar güvenli. Neden başka pazar arayayım? Küreselleşme, Dünya Ticaret Örgütü ve bölgesel ticaret anlaşmaları birden fazla pazarda alım-satımı kolaylaştırıyor. Rekabete açılmayan ülke pazarı yok denebilir. Farkında olun veya olmayın yabancı firmalardan etkileniyorsunuz. KOBİ’lerin pazar çeşitlendirmeye dayalı “uluslararası pazarlama”ya, yani ihracata ihtiyacı var.
Pazarlama yapmayı bilmiyorum. Çok zor! İhracat aslında uluslararası pazarlamadır. İhracat yönetimini firmanızda sistemli hale getiriniz.
Gerçek alıcıları nasıl bulacağımı bilmiyorum. Yaptıkça deneyim kazanacaksınız. Ekonomi Bakanlığının ve İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliklerinin sunduğu bilgi ve pazarlama imkanlarını araştırınız. Fuarlara katılınız. Devlet destekli pazar araştırması projeleri hazırlayınız.
Dağıtım kanallarına girmeyi başarmak çok zor. İhracatı doğrudan veya dolaylı yapabilirsiniz. Ama en doğrusu pazardaki dağıtım kanallarını iyi tanımak ve yönetmeye çalışmaktır.
Pazarla ilgili bilgi yok! Tanıtım, nakliye, ürün adaptasyonu, teknoloji, dağıtım kanalları, rekabet, pazarın büyüklüğü, sosyal ve kültürel yapı, fiyat, altyapı, politik yapı. Bunlara ilişkin bilgi ücretli ve ücretsiz olarak mevcut.
Yardıma ihtiyacım var. Nereden destek bulabilirim? İlk adresiniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterlikleri, Ekonomi Bakanlığı web sitesinin Devlet Yardımları bölümü olmalı. Pazarlama, satış, tanıtım, dağıtım kanalı kurma, ar-ge, moda-marka yaratma ile ilgili destekleri hızla öğreniniz ve uygulayınız.