arama

IncoTerms 2020 – Dış ticarette teslim şekilleri

incoterms
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oyla
    Loading...

IncoTerms 2020, Uluslararası Ticaret Odası (ICC) tarafından yayınlanan yeni Uluslararası Ticaret terimleridir. Dış ticarette teslim şekilleri veya dış ticarette ödeme şekilleri olarak da adlandırılmaktadır. Yeni ICC IncoTerms 2020, Eylül 2019’da yayınlanmıştır ve yasal olarak 1 Ocak’ta 2020’de yürürlüğe girecektir. Global ticarete katılan tüm tarafların, değişiklikleri ve tedarik zinciri aşamalarını nasıl uygulayacaklarını net bir şekilde anlamaları önemlidir. ICC tarafından yayınlanan yeni IncoTerms 2020 ‘ye ulaşmak için tıklayınız.

IncoTerms nedir?

IncoTerms, küresel olarak tanınan küresel ticaret terimleridir. Ürünleri alırken ve satarken Uluslararası şirketler, IncoTerms’e maliyetlerin ve risklerin satıcıdan alıcıya yasal olarak ne zaman transfer edileceğini net bir şekilde tanımlamak için uymaktadır. ICC, 2010’da halen yürürlükte olan IncoTerms kurallarını güncelledi. Bunlar, yayınlanan 11 IncoTerms kuralı olan EXW, FCA, FAS, FOB, CFR, CIF, CPT, CIP, DAT, DAP ve DDP’yi içerir. IncoTerms 2010 hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Resmi değişiklikler henüz bilinmese de, Taslak Komitesi tarafından ele alınan değişiklikler var:

EXW ve DDP Incoterms’in Kaldırılması

Bu önemli bir değişiklik olacaktır, çünkü EXW (ExWorks) birçok şirket tarafından yaygın olarak kullanılan bir Incoterms’dir.

DDP genellikle mallar (yedek parçalar) için kullanılır ve alıcının adresine teslimine kadar olan tüm lojistik ve gümrük işlemlerini gerçekleştirir.

Bu iki terimin kaldırılmasının ardındaki sebep, yalnızca yurt içi işlemleri, yani EXW için ihracatçı-satıcı tarafından, DDP için ithalatçı-alıcı tarafından gerçekleştirmeleri gerektiğidir.

FAS’ın kaldırılması

FAS, ihracatçının ülkesinde çıkış limanında mal teslimi yapıldığında kullanılan bir Incoterms’dir.

Aslında, FAS sadece bazı ürünlerin (mineraller ve hububatların) ihracatı için kullanılır ve bu anlamda Taslak Komitesi bu tür ürünler için belirli bir Incoterms yaratmanın uygun olduğunu düşünmektedir.

İki farklı FCA türü oluşturma

FCA en çok kullanılan Incoterm’dir (uluslararası ticaret işlemlerinin yaklaşık% 40’ı).

Çok yönlüdür ve çoğu zaman satıcının ülkesinde bulunan malların farklı yerlere (satıcının adresi, kara taşımacılığı terminali, liman, havaalanı vb.) Teslim edilmesini sağlar. Komite, iki FCA oluşturma olasılığını değerlendiriyor; Biri karasal teslimat, diğeri deniz teslimatı için.

Konteyner taşımacılığı için FOB ve CIF

Incoterms 2010 baskısında yapılan ve mal bir konteynırda seyahat etmediğinde, FOB ve CIF’in kullanılmaması, muadilleri FCA ve CIP’nin kullanılması gerektiğidir. İhracatçı ve ithalatçı firmaların büyük çoğunluğu bunu uygulamamaktadır. Bunun nedeni, FOB ve CIF’in çok eski iki Incoterms olması ve Uluslararası Ticaret Odası’nın, dünya ticaretinin yaklaşık% 80’inin konteynırda yapılmasından dolayı çok önemli olan bu değişikliği uygun bir şekilde uygulama çabası göstermemesidir. Incoterms 2020’de, FOB ve CIF’in, Incoterms 2000 ve önceki sürümlerde olduğu gibi konteyner nakliyesi için tekrar kullanılması mümkün gözükmektedir.

Yeni bir Incoterms oluşturulması: CNI

CNI (Cost and Insurance) olarak adlandırılacak ve FCA ile CFR arasındaki boşluğu kapsayacaktır. FCA’nın aksine, satıcı-ihracatçı hesabına ait uluslararası sigorta maliyetini içerecek ve navlun içermeyen CFR / CIF’ye karşılık olarak. “C” deki diğer Incoterm’lerde olduğu gibi, bu yeni Incoterm bir “Arrival Incoterm” olacak, yani taşıma riski satıcıdan alıcıya çıkış limanında iletilecektir.

İki farklı DDP türü oluşturmak

FCA’da olduğu gibi, DDP, ithalatçı ülkedeki gümrük vergilerinin, malların teslim edildiği yer ne olursa olsun satıcı-ihracatçı tarafından ödenmesi nedeniyle de bazı sorunlar doğurmaktadır. Bu nedenle, Taslak Komitesi DDP’ye dayalı iki Incoterms oluşturmayı düşünüyor:

DTP (Delivered at Terminal Paid): Mallar alıcının ülkesindeki bir terminale (liman, havaalanı, ulaşım merkezi vb.) Teslim edilir ve satıcı gümrük vergilerinin ödenmesini üstlenir.

DPP (Delivered at Place Paid): Mallar nakliye terminali dışındaki herhangi bir yere teslim edilir (örneğin, alıcı adresinde)ve satıcı gümrük vergilerinin ödenmesini üstlenir.

Bazı Incoterms’lerin kaldırılması ve oluşturulmasına ek olarak, Taslak Komitesi, Incoterms 2020’nin yeni sürümünde yer alacak diğer konuları da analiz ediyor. Bunlar arasında:

Ulaşım güvenliği;
Nakliye sigortası düzenlemeleri;
Incoterms ve Uluslararası Satış Sözleşmesi arasındaki ilişki.

IncoTerms 2020 yeni bir dijital dünya için hazırlanıyor

IncoTerms en son 2010 yılında güncellendiğinden, yeni dünyadaki yazılım ve teknolojideki gelişmeler sayesinde iş dünyası önemli ölçüde değişmiştir. 10 yıldan uzun bir süre önce yaygın olan manuel prosedürler sürekli olarak yeni dijital tedarik zincirleri ile değiştirilmektedir.

Dünyanın her yerindeki işletmeler, depo yönetimi, satın alma, Uluslararası ödemeler, nakliye, izleme ve güvenliği içeren yeni dijital süreçleri benimsemiştir. Şirketler dijital bir sürece daha fazla güvenmeye başladıklarından, siber güvenlik tehditleri tedarik zinciri ortakları için artan risk oluşturabilir.

Yeni blok zinciri süreçlerinin gelişimi, kendiliğinden icra edilen akıllı sözleşmeler ve kripto para ödemeleri, küresel ticareti yeni bir çağa iten yenilikçi teknolojilerdir. Smart IncoTerms veya SmartINCO’lar, bu yeni küresel ticaret çağında ticaretin kolaylaştırılmasına ve iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

ICC, IncoTerms 2020’yi hem Android hem de IoS’de kullanılabilen bir mobil uygulama olarak yayınlayacaktır.