arama

Neden ihracat?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oyla
    Loading...

Dünyanın siyasi sınırlarıyla birlikte ekonomik sınırları, modelleri de değişiyor. Uluslararası ticaret örgütlerinin kurulması (Dünya Ticaret Örgütü), bölgesel ticari faaliyetleri geliştirecek yapıların oluşturulması (AB-NAFTA-EFTA), tavizli ya da tercihli ticari işbirliklerinin kurulması gibi gelişmeler (GSP-STA Anlaşmaları), dış ticaret ve ihracat için yeni fırsatlar yaratıyor. Bu trend aynı zamanda, daha ucuz, daha hızlı, daha kaliteli üretim yapan teknolojilere ulaşımı kolaylaştırıyor ve dünya ekonomisini küreselleştiriyor.

Dünya bu yolda ilerlerken, yaşayan birer organizma olduğunu düşündüğümüz şirketlerin bunun gerisinde kalmaması gerekiyor. Firmaların bu vizyonla gelişerek küresel sürece entegre olması şart. Buna imkan sağlayacak en önemli unsurlardan biri de ihracat.

İhracat firmaların stratejik kararlarından biri. Bunu firma bakışı kapsamında mikro düzeyde veya ülkenin ihtiyaçları kapsamında makro düzeyde açıklamak mümkün. İhracat ülke için gerekli, çünkü ekonomik kalkınmanın temel araçlarından biri. Firma için de gerekli, çünkü düşen talepte, yaşanan iç krizlerde, rekabetin yoğun ve yırtıcı olduğu iş alanlarında var olmak, kendini korumak ve istikrarlı büyümeyi sürdürebilmek için dış pazarlara açılmak zorunlu.

Artık sınırlar çok yakın, rekabet çok keskin, müşterilerin ürüne bağımlılığı azalıyor, yeni müşteriler, yeni alışkanlıklar ve yeni tüketim davranışları geliştiriyor, yeni iş modelleri oluşturuluyor. Bu noktada işletmeler için üretmek, satmak, geliştirmek, büyümek ve yaşamak zorunluluğu ortaya çıkıyor. Bu nedenle de firmaların kendilerini tanımaları, nerede olduklarını, ne yapabileceklerini, dış ticarete ne kadar hazır olduklarını bilmeleri, dönüşümü bu dinamiklerle sağlamaları büyük önem taşıyor.

etiketlerETİKETLER