arama

Ripple Teknolojisine yönelen Japon bankaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oyla
    Loading...

Ripple Teknolojisine yönelen Japon bankaları ESMA’nın sert kurallarını kabul ediyor. Japon bankaları, Ripple sistemi SBI Ripple Asia içerisine doğru yönelmeye başladı. Ripple ve Tokyo merkezli bir şirket olan Ripple Teknolojisine Yönelen Japon Bankaları hangileridir?

SBI Holding arasında birleşme yönünde bir teşebbüs başladı. Holding, blockchain sistemli ödeme ile çalışmak için gerekli olan lisansa sahip oldu.

Lider Kaybı Yaşayan Holding

Brokerlik üzere faaliyet gösteren G Group Holding’in CEO’su Peter Hetherington, hem görevinden hem de şirketin yönetim kurulundan istifa etti. Ani bir kararla tüm görevlerinden ayrıldı. Sebepleri de kamuoyu ile paylaşılmadı. İstifanın ardından ise yılsonuna değin şirkette çalışmayı sürdürecek. Kendisinden sonra bu vazifeye gelecek kişiye de yardım edecek. Hâlihazırda aranan vasıflara sahip bir kişi olarak gösteriliyor.

Şirkette ara dönem CEO görevini üstlenecek kişi de belirlendi. Şirketin Mali İşler Direktörü Paul Mainwaring, bu görevi ifa edecek. İstifa eden Hetherington, 24 senedir bu vazifeyi yapıyordu. 2015 senesi ekim ayında bu göreve geçmişti.

Kripto Paralarda Değer Patlaması

Az bilinen kripto paralarda değer artışı görüldü. Bazı kripto paraların Eylül ayında hem de bir haftada değer artışı yaşadı. Diğerlerine nispeten değer itibarı ile sabit kalan kripto paralar ise en değerli olanlarıydı. En etkili kazancı elde eden XET’dir. Edindiği değeri 20 ila 26 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirdi. yüzde 736 gibi bir artış gerçekleştirdi.

Ciddi bir değer artışı gösteren bir diğer az bilinen kripto para da Universal Cash oldu. yüzde 370 gibi bir değer yüzdeliğine erişti. Büyük kripto paralardan ise sadece Ripple değer artışında bulundu. Ripple değer artışı da yüzde 50 oldu.

Japon Bankalarının Kripto Seçimi

Ripple ile birleşme yönünde teşebbüs gösteren holdingin adı SBI olarak açıklandı. Japon bankalarının Ripple sistemi kullanmalarına dair hareket de başladı. SBI, blockchain ödeme sistemine dair gerekli lisansları da aldı. Özellikle de Kantou bölgesinde Maliye Bakanlığı ile yapılan elektronik anlaşmanın yerine geçecek bir sistem olarak gösteriliyor. Sistemin adına MoneyTap deniliyor. Japonya içerisindeki tüm bankaların birbirleri ile yapacakları havale sisteminde yepyeni gelişmelerin olması icap ediyordu.. Ripple Teknolojisine yönelen Japon bankaları sayısının 61 olduğu söylendi.

ESMA Kısıtlayacak

Avrupa Menkul Kıymetler Piyasası Kurumu (ESMA), katı olarak gösterilen kurallar uyguluyor. Mali yönden AB düzenleme organı, 2019 Şubat’ına değin döviz bazlı şirketlere dair bir dizi kısıtlamalar getirdi. Daha önceki kısıtlamalar ise 2018 Ağustos’unda uygulanmaya başladı. ESMA tarafından, perakende olarak alış veriş yapanlar için CFD’nin sunduğu teklif ile alakalı yatırımcıyı koruma endişesinin sürdürüldüğü açıklaması yapıldı. Tedbirlerin değişiklik görmemiş son halinde, 30 a 1’lik bir kaldıraç limiti yer almaktadır. Döviz ile ilgili bu oran öngörülür iken, kripto para ile alakalı oran ise 2 ye 1 yapıldı. Ağustos ayında yapılan kısıtlamalarda üç aylık süreli ve ikili olan opsiyon yasağı da tekrar edildi. Ripple Teknolojisine yönelen Japon bankaları bu sert kısıtlamaları kabul ediyor.

etiketlerETİKETLER