arama

WIPO 2019 Küresel İnovasyon Endeksini yayınladı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oyla
    Loading...

Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO), INSEAD ve Cornell Üniversitesi ile birlikte 2019 Küresel İnovasyon Endeksi’ni (GII) yayınladı. Bu endeksin 12. baskısıdır ve karar vericilere ekonomik ve insani kalkınmayı teşvik eden yenilikçi faaliyetleri anlamalarında yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Çalışma 129 ekonomi arasındadır ve sonuçlar Fikri Mülkiyet dosyalama oranları, dosyalama davranışı, en iyi üniversite sıralaması ve bilimsel ve teknik yayınları içeren 80 göstergeye dayanmaktadır (Cornell Üniversitesi, INSEAD ve WIPO (2019); The Global Innovation Index 2019). : Sağlıklı Yaşamlar Yaratmak — Medikal İnovasyonun Geleceği, Ithaca, Fontainebleau ve Cenevre).

Ülkeleri inceleyen İsviçre, yine en yenilikçi ekonomi olarak listenin başında yer alıyor. GII 2019 ilk onundaki ülkelerin geri kalanı İsveç, Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, Birleşik Krallık, Finlandiya, Danimarka, Singapur, Almanya ve İsrail’dir. Kore şimdi 11. sırada (22, iki yıl önce). Çin yükselişe 14’üncü (2018’de 17) olmaya devam ediyor.

Özel sektör araştırma ve geliştirme (AR-GE) fonları yoğunlaşmaktadır. Sekiz ülke – Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, Kore Cumhuriyeti, Almanya, Fransa, İngiltere ve Hindistan – özel sektör Ar-Ge yatırımlarının% 82’sini oluşturuyor (2017 rakamları). Çin özel sektör Ar-Ge yatırımları,% 2 20 yıl öncesine kadar dünyanın% 27’sini temsil ediyor. Samsung (Kore Cumhuriyeti), Volkswagen (Almanya), Microsoft (Amerika Birleşik Devletleri) veya Huawei (Çin) gibi şirketler, Ar-Ge’ye neredeyse en üst sıradaki ülkelerde bulunan hükümetlerle aynı, örneğin İsveç’te, İsrail ve İsviçre, 14-18 milyar dolar civarında.

Yenilik kalitesi – öncelikli

Yazarlar inovasyon kalitesini üç göstergeye bakarak ölçtüler ve bunlardan biri patentli icatların uluslararasılaşması (patent aileleri 2+ ofisleri).

Amerika Birleşik Devletleri, inovasyon kalitesinde en üst sırada yer aldı. İlk defa, Almanya ikinci sıraya yükseldi, ardından Japonya üçüncü sırada. Patent ile ilgili gösterge, ülkelerin yenilik kalitesi sıralamasında çok çeşitli katkılar sağlamaktadır. Kuzey Amerika, İngiltere ve Çin yerelleşirken, diğer Avrupa ülkeleri ve Kore daha fazla uluslararası patent koruması talep ediyor. İsveç, patent aileleri konusunda ilk sırayı aldı (5. sıradan).

Verimlilik artışı rekor bir seviyede, ticaret savaşları demlenirken ve ekonomik belirsizlik yüksektir. Küresel ekonomik büyüme ivme kaybetmiş gibi görünse de, dünya çapında yenilikler çiçek açıyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler Ar-Ge, patentler ve diğer yaratma biçimleriyle ölçülen buluşu teşvik etmektedir.

WIPO 2019 Küresel İnovasyon Endeksini buradan indirebilirsiniz

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.