arama

Yüzme Öğrenmek İsteyenler İçin Altın Kurallar

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Oyla
    Loading...

Yüzme sporu, bazı insanlar için çok keyifli, bazı insanlar için de kâbus gibi görülen spordur. Ancak insanların gözden kaçırdığı veya bilmediği bazı noktalar var ve bu noktaları bildikten sonra aslında bu işin ne kadar kolay ve keyifli olduğunu anlayacaksınız. 9 Yıllık profesyonel yüzücülük ve 1 yıllık antrenörlüğü geçmişimden çıkardığım tecrübeleri sizlere aktararak bu işin üstesinden geleceğinize inanıyorum.

Sakin Kalmak Önemli

Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki, insan vücut yapısı ve doğası gereği aslında doğuştan yüzme bilen canlılarız. Buna inanmakta zorlanıyor olabilirsiniz ama gerçekten bu böyledir. İnsanların suyun içindeyken yaptıkları en büyük hata sakin kalamıyor olmasıdır. Bunu şöyle ufak bir örnekle destekleyelim. Su, fizik kuralları gereği kaldırma kuvvetine sahiptir ve suyun içinde panik olan insanlar genellikle refleks gereği suyu yukarıya doğru ittikleri için suyun içine batmaya başlarlar. Aslında deniz suyu veya havuz suyu sizi tamamen suyun dibine batırmaz. Sadece vücudunuz yüzde 80’lik kısmını batırır. Şimdi o yüzden birinci altın kuralımız sakin kalmaktır.Suyun içinde nefessiz bir şekilde en az 2 dakika durabilirsiniz. O yüzden suyun içine batmaktan korkmayın aksine zevk almaya bakın. İkinci bahsedeceğim şey ise, suyun yön vermek olacaktır. Suyun içinde yüzmenin aslında mantığı çok basittir. Suyu gitmek istediğiniz yönün tersine doğru itersiniz ve suda ilerlemiş olursunuz. Yani her zaman suyu bacaklarınıza doğru iteceksiniz. Şimdi suyun üzerinde durma konusunda sorun yaşayan insanlara altın bir kural daha veriyorum. Bu kuralı anlatırken lütfen kafanızda canlandırın. Suyun üstünde durmak için az önce bahsettiğim mantık gereği suyu aşağıya yani dibe doğru itmeniz gerekiyor. Şimdi kollarınızı yanlara açtınız ellerinizi sanki tokat atacakmış gibi sonuna kadar açın ve suyu aşağıya doğru hızlı ve sakince atın. Kolunuz aşağıya indikten sonra suyun yüzeyine elinizi sakince ve rahat bir şekilde çıkarın. Unutmayın, eğer eliniz yine hızlı ve tokat biçiminde yukarı çekerseniz suyu bu sefer yukarı itmiş olursunuz ve o da sizi suyun içine çeker. Bu tekniği yanınızda destek olacak birisi varken yapmanız güvenliğiniz için daha iyi olacaktır. Özetlemek gerekirse; ikinci altın kuralımız, suyu her zaman ayağımıza yani ters yöne doğru itmeliyiz. 

Evet suyun üzerinde durmak için bahsetmek istediğim duruş aynen bu şekilde olmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken diğer nokta, ayaklarımız aşağıda olmalıdır.

Suda Nasıl İlerlenir

Peki ya suda nasıl ilerlemeliyiz? Aslında kollardaki mantık ile aynıdır. Yani suyun üzerinde durmak için kollarımızı nasıl kullanıyorsak aynı şekilde kullanabiliriz ama bu sefer vücudumuz suya yüz üstü olacak şekilde yatmış olması gerekir. Evet şu zamana kadar hep kollardan bahsettik peki ya ayaklar ne olacak? Ayaklarımızı aslında balığın bir kuyruğu gibi düşünebiliriz. Yani ayak vuruşu yaparken ayaklarımız ve bacak eklem yerlerimiz rahat ve esnek olmalıdır. Çünkü ayaklarımızın suyu itebilmesi için bir kıvraklığa sahip olması gerekiyor aynı balık kuyruğu gibi. Ayak vuruşu esnasında ayaklarımızı uzatmamız gerekiyor. Kafanızda canlandırması kolay olması için şöyle örnek vereyim; sanki yatağa uzanmışsınız ve gerilmek için ayaklarımızı uzatabildiğiniz kadar uzatmışsınız gibi düşünün. Ayakları uzattıktan sonra yine aynı mantıkla sakin ve hızlı şekilde vurmanız gerekiyor. Sakın ama sakın suya sert vurmayın bir şey elde etmeniz aksine enerji kaybedersiniz. Ayaklarınızın suyu en iyi ittiği nokta su ile havanın tam birleştiği yani suyun yüzey kısmıdır. Yani ayak vuruşu yaparken ayağınız suyun üzerine çıkmalı ve su köpürtmelidir. Eğer ki ayak vuruşunda ayaklarınız suyun yüzüne çıkamıyor ise tam şekilde uzanamadığınız anlamına gelir. O halde üçüncü altın kuralımız, Düz ayak vuruşunda ayaklar suyun yüzeyine çıkmalı ve sakince vurulmalı.Peki ayak vuruşlarınızı nasıl geliştirebiliriz.

Fotoğrafta da görüldüğü üzere ellerinizi tutunabileceğiniz bir noktaya koyun ve kendinizi uzatın. Uzattıktan sonra da bahsettiğim şekilde ayak vuruşu yapın.

 Son olarak bahsetmek istediğim şey ise suya her zaman nazik davranın. Suya kuvvet uygulamak veya sert davranmak hiçbir etkisi yoktur. Aslında en büyük bilinen yanlış da budur. O yüzden her zaman suya hızlı, esnek ve emin şekilde davranılması gerekiyor. Umarım bu altın kurallardan sonra suya karşı olan ön yargınız ve düşünceniz değişmiştir. Yüzme sporu dünyadaki en az riski ve en sağlıklısı olan spordur bu sebeple herkesin yüzme bilmesi aslında insan gelişimi için çok önemli bir noktadır. Hepinize şimdiden iyi şanslar.

etiketlerETİKETLER